اخبار

همراه اول با اعلام آغاز آزمایشی جابجایی شماره بین اپراتورها اعلام کرد: ودیعه به اپراتور جدید منتقل نمی‌شود

amine

مدیر پروژه ترابردپذیری اپراتور اول برای نخستین بار جزئیات کامل برنامه‌ راهبردی این اپراتور در طرح تغییر اپراتور با حفظ شماره (ترابردپذیری) را اعلام کرد. تکلیف ودایع، تغییر هزینه مکالمات، شارژ سیم‌کارت پس از انتقال و فروش خط نیز مشخص شده است.

اخبار غیررسمی از آغاز اجرای ترابردپذیری از این هفته حکایت دارد.

هفته ها است که از ۲۷ اردیبهشت ماه یعنی موعد اجرای این طرح گذشته اما به دلایل متعدد تاکنون عملی نشده است.

این طرح به مشترکان اجازه می‌دهد با حفظ شماره سیم‌کارت به اپراتور دیگری مهاجرت کنند. در شرایطی که امروز تهیه سیم کارت و گوشی دو سیم کارت آسان است برخی معتقدند اکنون این طرح شانس زیادی نخواهد داشت. برخی نیز معتقدند اگرچه دیرهنگام اما به سود مشترکان خواهد بود.

این طرح که نیاز به هماهنگی سه اپراتور از یک سو و سازمان رگولاتوری از سوی دیگر داشته، از همان ابتدای کار خود به مشکلات فنی برخورد کرد که باعث شد اجرای آن به تعویق بیافتد. مشکلاتی که اجرای بدون مشکل طرح را با ابهام روبه رو کرده است.

با نزدیک شدن به اجرای ترابردپذیری، جزئیات برنامه‌های راهبردی همراه اول برای ترابردپذیری را از محسن بهداری مدیر پروژه ترابردپذیری این اپراتور جویا شده ایم.

*چالش تغییر اپراتور با وجود خرید آسان سیم‌کارت و گوشی‌های دو سیم‌کارت

طرح ترابرد پذیری چه ضرورتی دارد؟

بهداری گفت: ترابردپذیری این امکان را به مشترکین تلفن همراه می دهد که بتوانند با همان شماره، سیم کارت خود را به اپراتور دیگری انتقال دهند؛ چون ممکن است مثلا یک اپراتور پوشش ضعیف‌تری داشته باشد و در شهر و محله یک مشترک آنتن‌دهی خوب نباشد.

وی ادامه داد: پس مشترک می‌تواند شماره خود را حفظ کرده اما از اپراتور با پوشش بهتر بهره‌مند شود. این کار از سال ها قبل در بسیاری از کشورهای انجام شده و در ایران هم با تاخیر انجام می‌شود.

با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از گوشی های هوشمند دو سیم کارته هستند آیا از این طرح استقبال خواهد شد؟

بهداری گفت: طرح ترابردپذیری کمی دیر در کشور ما اجرا می‌شود و بسیاری از مشترکین برای رفع نیازهای خود و استفاده از خدمات اپراتورهای دیگر از گوشی های ۲ سیمکارته استفاده می کنند که برای این دسته از مشترکین ترابردپذیری جذاب نخواهد بود.

* راه اندازی ترابردپذیری به صورت آزمایشی و با تعداد مشترکین محدود

علیرغم اعلام آغاز ترابردپذیری در ۲۷ اردیبهشت ماه اجرای این طرح تاکنون به تاخیر افتاده است، مشکل از کجا است؟

بهداری گفت: علی‌رغم اعلام آمادگی اپراتورها، در انجام تست ها مشکلاتی پیش آمد که راه‌اندازی سرویس ترابردپذیری را با تاخیر مواجه کرد. استاندارد نبودن پیاده سازی این سرویس در ایران به دلیل وجود المان های مختلف در شبکه، حضور بازیگران متعدد و فرایند ترابردپذیری را پیچیده کرده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم بر این گرفته شده که راه اندازی این سرویس به صورت آزمایشی و با تعداد مشترکین محدود آغاز شود تا در صورت بروز مشکلاتی مانند قطع شدن سیم‌کارت قبلی و وصل نشدن سیم‌کارت جدید، اثرات نامطلوب این سرویس دامن گیر افراد کمتری باشد.

* راهبرد همراه اول برای جذب مشترکان دیگر اپراتورها و حفظ مشترکان فعلی

در ترابرد اپراتورها تلاش می کند مشترکان اپراتورهای دیگر را به سمت خود جلب کنند، همراه اول چه راهبردی برای جذب مشترکان دیگر اپراتورها یا حفظ مشترکان فعلی خود دارد؟

بهداری گفت: ارزش‌های شبکه همراه اول تنها به شماره آن محدود نمی‌شود؛ در حال حاضر سه برنامه را برای وسعت دادن و جذاب‌تر کردن خدمات همراه اول برای مشترکانش در دست اجرا داریم که هر چند از قبل آن را آماده کرده بودیم حالا با اجرای ترابردپذیری همزمان شده است.

مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول توضیح داد: گوشی قسطی برای مشترکین دائمی، جایزه بزرگ و طرح اعتبار دهی ویژه مشترکین دائمی از جمله این برنامه ها است.

*شارژ سیم کارت قبل از ترابرد صفر می‌شود

در این باره هنوز ابهامات زیادی وجود دارد و بسیاری از مشترکان هنوز از جزییات این طرح آگاه نیستند. برای مثال گفته می شود شارژ قبل از ترابرد صفر می‌شود.

مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول گفت: با شما موافقم در مورد این طرح اطلاع رسانی دقیق و کاملی به مشترکان ارایه نشده و شاید ابهامات کاربران، علاوه بر پیچیدگی ذاتی فرایند ترابردپذیری ناشی از نبود اطلاع رسانی در این زمینه باشد. در مورد از بین رفتن شارژ پس از ترابرد نیز شنیده‌های شما درست است.

*ودیعه سیم کارت به اپراتور جدید منتقل نمی شود

پس از ترابرد ودیعه خطوط چه خواهد شد؟

بهداری تصریح کرد: ودیعه مشترکان دائمی همراه اول به سایر اپراتورها انتقال نمی‌یابد، در نتیجه مشترکین دایمی همراه اول در صورت ترابرد به دیگر اپراتورها احتمالاً زودتر قطع میاندوره خواهند شد و این بر ارزش خط هم تاثیر خواهد داشت. از طرف دیگر مشترکین دایمی سایر اپراتور ها در صورت پیوستن به همراه اول از مزایای طرح اعتباردهی بهره مند خواهند شد و این هم می‌تواند باعث افزایش ارزش خط آنها شود.

*افزایش هزینه تماس برای ترابرد شده‌ها

هزینه تماس مشترکانی که از همراه اول به اپراتورهای دیگر ترابرد کنند چه تغییری خواهد کرد؟

بهداری گفت: بله. در حال حاضر ارزانترین نرخ تماس در این اپراتور بین خانواده ۹۴ میلیونی مشترکین همراه اولی و تلفن ثابت وجود دارد. در صورت ترابرد مشترکین از همراه اول، نرخ تماس ایشان با مشترکین همراه اول و تلفن ثابت افزایش خواهد یافت. همچنین هزینه مشترکین تماس گیرنده با این مشترکین ترابرد شده نیز افزایش خواهد یافت.

*تفاوت هزینه های داخل و خارج شبکه و نحوه تشخیص در تماس با مشترک ترابرد شده

پس از ترابردپذیری با توجه به تفاوت هزینه‌های تماس داخل و خارج شبکه، مشترک مبدا چگونه متوجه می شوند که مشترک مقصد در اپراتور اصلی است یا به اپراتور دیگری منتقل شده است؟

بهداری توضیح داد: سازمان تنظیم مقررات مصوبه ای در این زمینه دارد و ما در همراه اول پیام ضبط شده‌ای را به اطلاع مشترک می‌رسانیم که در آن به تماس گیرنده هشدار داده می‌شود شماره‌ای که با آن تماس گرفته، ترابرد شده است که نادانسته هزینه‌ای به مشترکان تحمیل نشود.

*فروش سیم کارت ترابرد شده ممکن نیست

آیا خریداری سیم‌کارت از یک اپراتور و ترابرد به اپراتوردیگر و سپس فروش آن مجاز است؟

بهداری گفت: بر اساس قوانین سازمان تنظیم مقررات شماره تلفن همراه جزو اشتراک مشترک و متعلق به اپراتور پایه است و تمامی مشترکین در صورت ترابرد به سایر اپراتورها و در صورت نیاز به فروش خط باید به اپراتور اولی شان بازگردند که این خود شامل اجرای مراحل ترابرد به همراه اول خواهد بود.

مدیر پروژه ترابردپذیری همراه اول خاطر نشان کرد: این طرح هم مثل بسیاری از طرح‌های دیگر است و از طرح‌هایی که ارتقای کیفیت سرویس‌ها و نفع مشترکان در آن دیده باشد استقبال می کنیم. در زمینه ترابرد هم همواره آمادگی خودمان را برای اجرای آن اعلام کرده‌ایم. همانند هر طرح دیگری ترابرد هم می‌تواند در ابتدای کار اشکالات خود را داشته باشد که به مرور مرتفع خواهد شد.

منبع: فارس نیوز