اخبار

طرح ترابردپذیری تلفن در دست‌انداز

amine

مصوبه دستورالعمل اجرایی ترابردپذیری شماره‌های تلفن‌همراه به صراحت اپراتورهای موبایل را خطاب قرار می‌دهد و آب پاکی را روی دست مخابرات وشرکت‌ متقاضی دریافت پروانه تلفن ثابت (FCP)ها می‌ریزد.

وزارت ارتباطات در اجرای طرح ملی ترابرد‌پذیری شماره‌های تلفن همراه یا همان Mobile Number Portability ظاهرا با موانعی روبه‌رو شده که اجرای آن را با چالش و تاخیری چشمگیر مواجه کرده است. ترابردپذیری به دنبال این است تا امکان اثاث‌کشی بین اپراتوری را برای مشترکان فراهم آورد؛ به این شکل که اگر مشترک یک اپراتور از خدمات آن ناراضی بود، بتواند با حفظ شماره به سمت اپراتور دیگری نقل مکان کند.

طبق اصول حاکم بر ارائه خدمات ترابردپذیری شماره‌ها، هر شماره تلفن همراه می‌تواند حداکثر دو بار در سال تقاضای ترابرد به اپراتور دیگر را داشته باشد. همچنین نخستین تقاضای مشترک برای ترابرد شماره حداقل باید سه ماه بعد از تاریخ فعالسازی سیم‌کارت باشد. این طرح ملی که به دنبال تشدید رقابت بین اپراتورهای فعال کشور برای ارائه خدمات باکیفیت بهتر است و به نوعی می‌خواهد عدالت ارتباطی را برای مشترکان موبایل محقق کند، طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به شرط تسویه حساب بین مشترک و اپراتور فرستنده قابل انجام است.

با وجود اینکه طبق اظهارات وزیر ارتباطات، تمامی تست‌های مربوط به ترابردپذیری انجام شده و هیچ‌یک از اپراتورهای سه‌گانه موبایل مشکلی در این زمینه نداشتند اما رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیش از این معتقد بود که در جریان انجام تست‌های عملیاتی، دو اپراتور با مشکل مواجه بودند. با این حال، ترابردپذیری در حالی پیش کشیده شده که پیش از آن طبق پروانه‌های ارتباطات ثابت، شرکت‌های FCP نیز موفق به دریافت سرشماره ۰۹۴ برای ارائه خدمات تلفن ثابت و سیار شدند؛ لذا انتظار می‌رود که آنها نیز مورد خطاب مصوبه MNP باشند و مشترکان یک اپراتور قابلیت انتقال شماره به یک اپراتور FCP را نیز داشته باشند.

منبع: دنیای اقتصاد