اخبار

روند کاهش تعرفه‌های موبایل ادامه‌دار می‌شود؟

amine

معاون وزیر ارتباطات تاکید دارد استفاده از تلفن همراه به سمتی می رود که دیگر مباحثی مانند پیامک و مکالمه در درآمدزایی اپراتورها نقش چندانی نداشته و جای خود را به ویدئو و تصویر داده است.

اپراتور سوم تلفن همراه به تازگی به کاهش تعرفه‌های مکالمه خود اقدام کرده و تعرفه مکالمه برون شبکه سیم‌کارت دایمی خود در تمامی تماس‌ها را ۱۲۶ ریال کاهش داده است.

بر این اساس طبق اعلام اپراتور از این پس نرخ هر دقیقه تماس مشترکان سیم کارتهای دائمی اپراتور سوم معادل ۴۹۹ ریال محاسبه خواهد شد.

البته بحث کاهش تعرفه‌های مکالمه هنوز در اپراتورهای دیگر رخ نداده اما با این وجود معاون وزیر ارتباطات معتقد است:

در حال حاضر زبان ارتباطی کاملا به تصویر و ویدئو نزدیک شده است و دیگر مواردی مانند متن و صدا از دستور کار خارج شده‌اند.

حالکاهش تعرفه‌ها در شرایطی رخ داده که به گفته نصرالله جهانگرد در حال حاضر در میان نرم افزارهای مختلف حجم تصاویر و ویدئوهای ارسالی شاید بیش از ۱۰ برابر بیش از متن و صدا باشد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین در این باره اعلام کرد:

با روی کار آمدن نسل‌های ۳ و ۴ موبایل از سال گذشته برخی نرم‌افزارها ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد رشد داشته‌اند که امیدواریم تا پایان سال آینده با کامل شدن پوشش ۳G و ۴G این رشد چند برابر شود. البته تعداد گوشی‌های هوشمند هم در این زمینه به بیش از دو برابر خواهد رسید.

در چنین شرایطی طبیعی است که بخشی از تماس‌ها و پیامک‌های مشترکان از طریق این اپلیکیشن‌ها منتقل شود و به عقیده کارشناسان اگر اپراتورهای موبایل بخواهند همچنان سهم درآمدی خاص خود را در بازار ارتباطات کشور داشته باشند بی شک اجرای طرح‌هایی مانند کاهش تعرفه‌های تماس و پیامک بی تاثیر نخواهد بود چرا که درنهایت معمولا کیفیت تماسهای برقرار شده از سوی اپراتورهای تلفن همراه به مراتب بالاتر از تماس‌هایی که از طریق نرم افزارهای ارتباطی برقرار می‌شوند و می تواند ترجیح مشترکان را به همراه داشته باشد.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها: